недеља, 14. новембар 2021.

 


ARMAGEDDON – Heavy Metal Saga (Rock Express Records, 2002)

 

На петнаесту годишњицу постојања групе Armageddon, издавачка кућа REX Records је овом бенду објавила компилацијски диск под називом „Heavy Metal Saga“. На диску се нашло 12 песама које су раније биле објављене на Armageddonovim званичним касетним албумима „The Eternal Mystery“ (Megaton, 1993) и „United Forces“ (S.Т. Stage, 1995), као и на самиздат касети “Savage DemoNS” (1999), а на компилацију су убачене и једна нова нумера (настала спајањем четири инструментала који су снимани 1994.г. и 2002.г.), као и једна ствар новосадске групе Pergament.

 



 

Прецизније речено, међу 14 песама са диска нашле су се четири композиције са „The Eternal Mystery“ („No Advice“, „Black Swan Rider“, „Magic Star“, „Sarabanda“), шест са „United Forces“ („Sound Of Thunder“, „Memories“, „Clouds In The Sky“, „Go Down With R’N’R”, „Link Of The Time“, „Electric Gawot“), две са “Savage DemoNS” („Lavica“, „Jednoj Vili“), једна нова („Gandalf Suite“)  и нумера „Children Of A Savage Kind Of Seed“ новосадског бенда Pergament.

 




  Ђорђе Летић, оснивач Armageddona, је на свом првом званично објављеном касетном албуму „The Eternal Mystery“ сарађивао са Бранком Баџићем, тадашњим певачем Pergamentа, а Armageddonov други званично објављени касетни албум „United Forces“  представља куриозитет јер су се уз Летићеве инструментале на њему нашле и песме новосадских State Of Shock („Sound Of Thunder“), Данице Вукелић („Memories“) и групе Expansia („Clouds In The Sky“, „Go Down With R’N’R”, „Link Of The Time“). Ових пет наведених нумера оригинално не припадају Armageddonu, али Летић их је уврстио и на свој касетни албум „United Forces“ и на компилацијски диск  „Heavy Metal Saga“ не би ли их сачувао од заборава, што је гест за сваку хвалу. У годинама које су уследиле, Armageddon је обрадио песме „Sound Of Thunder“ и „Memories“ и изводио их је уживо, но уживо изведене обраде ових нумера су се, за сада, нашле само на онлајн издањима овог бенда.

 




 

За слике на омоту компилацијског диска „Heavy Metal Saga“, као и за његов дизајн, побринуо се светски познати стрип цртач и илустратор Бане Керац. О Керцу као уметнику је излишно говорити, али поменућу његов стрип „Cat Claw“ (излазио од 1981.г. до 1994.г.), затим кратки стрип „Teekwan“ који се 1991/92 г. појављивао у магазину „Hard Metal“, као и дизајне омота и логоа које је до тренутка објављивања компилације „Heavy Metal Saga“ радио домаћим бендовима Annathema („Empire Of  Noise“ LP/1991), Pergament („Mr War“ касетни мини-албум/1991), Bloodbath („Traumatic Memories“ LP/1992), Rosenkreutz (CD/1997).

 



 

Компилацијски диск „Heavy Metal Saga“ отвара нумера „Sound Of Thunder“ коју је 1989.г. снимио бенд State Of Shock. Ради се о сасвим солидној песми са споријим old school heavy/thrash рифовима, грубим али на моменте мелодичним гласом, хорским позадинским вокалима у рефрену, лепом соло деоницом и дозираним клавијатурама. Ова композиција звучи и помало анатемично, можда због тога што је бас одсвирао басиста групе Annathema, а можда због чврсте продукције из студија Маtrix у коме је своје албуме снимала и Annathema. Обрађене верзије песме „Sound Of Thunder“ које је Armageddon изводио уживо на својим наступима налазе се на онлајн издањима овог бенда - „Kill The Leader“ (EP, 2017) и „Live With 3 Guitars“ (2018).

Друга песма на диску је „Children Of A Savage Kind Of Seed“.  Ову нумеру је група Pergament објавила на свом касетном мини-албуму „Mr. War“ (Ghoust House, 1991), а пре тога и на плочи „Vruća Linija“ (Ghoust House, 1988), али у верзији на матерњем језику под називом „Deca Divljeg Semena“. Ако се неко пита зашто се на компилацији нашла и ова песма, то је зато што је Ђорђе Летић био (и остао) велики фан Pergamentа, као и због тога да би и њу спасао заборава, пошто у тренутку појављивања диска Pergament није функционисао. Нумера „Children Of A Savage Kind Of Seed“ сигурно спада међу пар најбољих песама тадашњег југословенског heavy metala, а касетни мини-албум „Mr. War“ је уз прву плочу групе Pomaranča („Peklenska Pomaranča“, PGP RTB, 1981) нешто најбоље што је Yu heavy metal понудио у то време. Заиста, штета је што је „Mr. War“ објављен само на касети, иако је својевремено била најављена и плоча, и штета је што до данашњег дана није урађено никакво реиздање овог материјала. Иначе, Armageddon је обрадио и уживо изводио песму „Children Of A Savage Kind Of Seed“, па је симфо верзијa те нумере уврштена на званично објављени диск „Magic Star“ EP Live (Tmina Records, 2016), док се верзија са клавијатурама нашла на онлајн издању „Kill The Leader“ (EP, 2017).

После песме бенда Pergament, на диску следе три Armageddonovе нумере са званично објављеног касетног албума „The Eternal Mystery“. Реч је о композицијама „No Advice“, „Black Swan Rider“ и „Magic Star“. Ове три песме представљају најупечатљивије тренутке из ране фазе Armageddonovog рада, и све три су умногоме допринеле обликовању прогресивног симфо метал стила по коме је Armageddon и до данас остао препознатљив. У њима се Ђорђе Летић профилисао као виртуозни гитариста и одличан композитор и аранжер, а отпевао их је Бранко Баџић, тада певач Pergamenta, који је у исто то време словио за најбољи глас Yu heavy metal сцене. Летић је у све три нумере одсвирао и клавијатуре, а преко синтисајзера је одрадио и оргуље, трубе, виолине, хорове, звона итд., те је Armageddon звучао потпуно другачије од бендова који су били тада присутни на домаћој метал сцени.

Песма „No Advice“ је снимана 1992. године и траје преко шест минута, а за њу је текст писао Баџић. И док је његов текст типичан rock без много филозофирања, на Летићеву музику за ову нумеру је утицај извршила композиција „Концерт за клавир у а-молу“ норвешког композитора Едварда Грига из 19. века. Летићев раскошни таленат извођења малмстиновски технички прецезног метала спојеног са класиком долази до изражаја током целе песме „No Advice“, а поготово у подужој соло деоници која је осмишљена као песма у песми и која може без икаквог проблема да функционише као засебан део. За соло деоницу из нумере „No Advice“  је сниман спот 1993. године,  а недуго након тога је та соло деоница (илити песма у песми) названа „Demon’s Advice” и Armageddon је под тим именом изводи на својим наступима.

 




„Black Swan Rider“ је четврта композиција на компилацијском диску „Heavy Metal Saga“. Снимана је 1991. године , траје нешто мање четири минута, а њен текст потписује Баџић. Нумера „Black Swan Rider“ је важила за највећи хит са касетног албума „The Eternal Mystery“, а свакако да спада и у најквалитетније Armageddonove песме свих времена. И доиста, ради се о хитоидној и фуриозном енергијом изведеној композицији са упечатљивом соло деоницом. У песми постоји и део у коме се гитаре надопуњују са трубама, па тај микс звучи у најмању руку победнички, а по мом мишљењу је Баџић ову ствар отпевао најбоље од све три које је снимио са Armageddonom. За нумеру „Black Swan Rider“ је урађен спот 1994. године, а ова песма је протоком времена доживела разне модификације од којих бих истакао „unique symphonic version“ која се нашла на диску „Magic Star“ EP Live.


 



 

Пета композиција на диску се зове „Magic Star“. Она је била прва од три Armageddonove песме које је отпевао Баџић (забележена је у студију 1990.г.). Нумера траје скоро шест минута, а текст је писао Летић, те је приметна разлика у тематици у односу на Баџићеву лирику. Мистичан текст са дозом фантастике прати одлична музичка подлога коју карактерише смењивање бржих делова са мирнијим али атмосферичним и мрачним секвенцама које су испуњене бритким и ефектним солажама, виолинама и хоровима. Иако је песма „Black Swan Rider“ била Armageddonov први хит, композиција „Magic Star“ је кроз деценије постала Armageddonov заштитни знак тј. песма по којој се овај бенд препознаје. Самим тим, и она је доживела да буде објављивана у више различитих верзија, од којих је најимпресивнија „extended symphonic version“ која се појавила на диску „Magic Star“ EP Live.

Након три бисера из ране фазе Armageddonovog рада, шеста песма на компилацији такође припада Armageddonu и такође долази из њихове ране фазе рада, а такође је првобитно и била објављена на касетном албуму „The Eternal Mystery“. Нумера се зове „Sarabanda“, но она нема никаквих додирних тачака са металом, него је у питању необарокна обрада композиције коју је Георг Фридрих Хендл оригинално написао за оргуље у 18. веку. Armageddon је на својим званичним издањима „Eternal Mystery Rediscovered“ (CD, Tmina Records, 2015) и „Magic Star“ EP Live објавио нумеру „Sarabanda“ у две метализиране али различите верзије, и то са текстом који носи Летићев лични печат погодан искљчиво за ову тужноцеремонијалну мелодију.

Седма ствар на компилацијском диску се зове „Memories“ и снимана је 1990. године.  У овој нумери су гитаре одсвирали Саша Фриш (касније оснивач групе Pero Defformero ) и Злаја Драшковић (касније члан бенда Love Hunters), но главни адут ове одличне heavy metal песме су фантастичне вокалне деонице које је префињеним гласом отпевала Даница Вукелић. „Memories“ је ствар којој ни најпробирљивији не могу да нађу ману, те је Летић уврштавањем ове нумере на касетни албум „United Forces“ и це-де „Heavy Metal Saga“ учинио велику ствар и спасио један heavy metal драгуљ од потпуног заборава. Обрађена верзија песме „Memories“ коју је Armageddon извео уживо на Exit фестивалу 2015.г. налази се на онлајн издању под називом „Sand Of Time“, које се појавило под окриљем Serbian Metal Portala 2016. године.

Осмом, деветом и десетом нумером на компилацији су представљени радови бенда Expansia. Ради се о квалитетом уједначеним мелодичним heavy/hard/thrash песмама „Clouds In The Sky“ (1993), „Go Down With R’N’R” (1993) и „Link Of The Time“ (1994), а од ове три песме идвојио бих последњу. За њу није рађен спот, али јесте за нумеру „Go Down With R’N’R”.





 

Наредне четири композиције на компилацијском диску „Heavy Metal Saga“ су резервисане за Armageddonovа студијска остварења из средине и с краја последње деценије прошлог века које су се нашле на званичном касетном албуму „United Forces“ (1995) и самиздат касети “Savage DemoNS” (1999) , као и за једну нову песму,  а реч је о нумерама „Electric Gawot“, „Gandalf Suite“, „Lavica“ и „Jednoj Vili“.

 „Electric Gawot“ је сниман 1994. године и објављен је на касети „United Forces“, а у питању је двоминутна инструментална обрада Хендлове композиције.. Но, за разлику од  већ поменуте обраде Хендлове „Sarabandе“, „Electric Gawot“ је урађен у бравурозно одсвираном метал стилу, и за њега је летос направљен и видео клип са фотографијама из периода 1989/92.

 



 

Дванаеста нумера, „Gandalf Suite“,била је једина нова Armageddonova композиција која се нашла на компилацијском диску, а инспирацију је црпла из Толкинове трилогије „Господар прстенова“. „Gandalf Suite“ траје 13 минута и чине га четири инструменталне целине, које су назване „Jedrenjak“, „Balrog“, „Hidden Melody“ и „Pesma Orka“. Међутим, једина метал целина у „Гандалфовој Свити“ је био до тада необјављени инструментал „Balrog“, који је у ствари представљао инструменталну верзију Armageddonove песме „No Advice“ iz 1992. године, а која је 1994. године у студију обогаћена хорор ефектима и исто таквим наративним вокалима који цитирају Едгара Алана Поа. Остале три инструменталне целине („Jedrenjak“/2002 „Hidden Melody“/1994 и „Pesma Orka“/2002) немају додирних тачака с металом, већ су у питању неоренесансно-неокласичне нумере, од којих је једино „Hidden Melody“ била објављена раније (на касети „United Forces“), а све три су се након ове компилације појавиле и на це-де албуму Летићевог неоренесансно-неокласичног ансамбла V.I.T.R.I.O.L. - „Song Of Fairies“ (REX Records, 2004).

Следећа песма је „Lavica“. Снимана је 1999. године и била је објављена на касети “Savage DemoNS”. „Lavica“ је солидна heavy metal ствар са мало симфо rocka и сасвим добрим Летићевим певањем, а музика из ове нумере је искоришћена за један од великих Armageddonovih хитова - за песму „Horus, The Avenger“ са касније објављеног албума „Egyptian Suite“ (CD, Karthago Records, 2009).

Последња, четрнаеста песма на компилацији је акустична балада „Jednoj Vili“, која је попут „Lavice“ била објављена на касети “Savage DemoNS”. Иначе, обе ове композиције, и „Lavica“ и „Jednoj Vili“, воде се на компилацијском диску као „radio bonus tracks“ и нису биле уврштене на касетну компилацију „Heavy Metal Saga“ коју је такође објавио београдски REX Records.

На крају ове подуже рецензије компилацијског диска „Heavy Metal Saga“ написаћу и закључак.

Пре свега бих поменуо једну малу примедбу на избор песама, мада са ове временске дистанце која је протекла од издавања диска до данас то више није ни битно. Па ипак, мишљења сам да на компилацијском диску „Heavy Metal Saga“ нису морале да се нађу композиције „Sarabanda“ и „Gandalf Suite“, и то не зато што су лоше, напротив, него због тога што те две нумере нису метал, те из тог разлога нису ни морале на буду уврштене на це-де који носи назив „Heavy Metal Saga“. Уз то, обе композиције заједно трају преко 17 минута, те сматрам да је уместо њих могао да буде на диск уврштен монументални двадесетоминутни инструментал „The Eternal Mystery“ са истоименог Armageddonovog званично објављеног касетног албума из 1993. године.

 



 

Но, као што сам написао, са ове дистанце је излишно дискутовати о томе, па ћу да се пребацим на похвалне ствари о компилацијском диску „Heavy Metal Saga“.

Прво, на овом диску се налазе одличне домаће метал песме „Children Of A Savage Kind Of Seed“, „No Advice“, „Black Swan Rider“, „Magic Star“, „Memories“, те солидне „Sound Of Thunder“,„Link Of The Time“, „Electric Gawot“ и „Lavica“.

Друго, овај диск је, попут касетног албума „United Forces“, сачувао од заборава неке одличне, солидне и добре домаће метал песме које су снимане од краја осамдесетих до средине деведесетих година прошлог века, а које су положиле тест времена и могу да се слушају и дан-данас.

Треће, само на овом диску се налазе оригиналне верзије старих Armageddonovih  композиција  „No Advice“, „Black Swan Rider“ и „Magic Star“ са касетног албума „The Eternal Mystery“. На свим осталим Armageddonovim дисковима се ове три песме појављују у мање или више измењеним верзијама.

Четврто, ово је први и за сада једини це-де на коме се нашла нека стара песма бенда Pergament.

Пето, овим диском је обележен и јубилеј петнаест година постојања Armageddonа, а такве јубилеје треба ценити.

Ових пет наведених разлога су и више него довољни да компилацијски диск „Heavy Metal Saga“ буде препоручен свим колекционарима домаће метал сцене, као и свим поштоваоцима рада бенда Armageddon.

 


 

К.Н.                         



Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.